Domov » Ďalšie » Ako napísať Š

Ako napísať Š

Písanie mäkčeňov, dĺžňov alebo dvojbodiek na klávesnici môže byť niekedy problematické. Aj keď značná časť písmen s mäkčeňmi na klávesnici je môže byť problém s ostatnými písmenami prípadne s písaním veľkých písmen s mäkčeňom.

Písmeno Š

Napísať písmeno „Š“ na klávesnici nie je problém. Záleží to ale dosť od toho či chcete napísať veľké „Š“ alebo malé „š“.

Malé písmenko „š“ má na klávesnici svoj kláves. Ak používate notebook nájdete ju pri číslici „3“. Nemusíte nič stláčať, len kliknite na konkrétnu klávesu.

Ak chcete napísať veľké „Š“  môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi.

Podržte klávesu „Shift“ a kliknite na klávesu zo znakom mäkčeňa. Na rovnakej klávese sa nachádza aj znak rovná sa („=“), plus („+“) a čiarky. Keď klávesy pustíte nič sa nestane, mäkčeň sa zobrazí až keď kliknete na písmeno „S“. Veľké písmeno zapíšete ak podržíte kláves „Shift“ a kliknete na písmenko „s“ – Š.

Na niektorých typoch notebookov môžete miesto klávesy „Shift“ podržať stlačenú klávesu „Alt Gr“ a následne kliknúť na klávesu so znakom mäkčeňa. Pre napísanie veľkého písmena pokračujte ako zvyčajne.

ASCII kód

  • stlačte Alt a čísla 0138 (Alt + 0138) – veľké Š
  • stlačte Alt a kombináciu čísel 154 (Alt + 154) – malé š

Mapa znakov

V počítačoch s operačným systémom Windows sa nachádza aj program „Mapa znakov“. V ponuke „Štart“ do vyhľadávacieho poľa zadajte výraz „Mapa znakov“. Otvorte program, vyberte font a typ písma a v tabuľke nájdite  písmeno, ktoré potrebujete, v našom prípade písmeno „Š“. Kliknite na okienko „Vybrať“ a hneď potom na „Kopírovať“. Prejdite kurzorom na miesto, kde chcete písmeno napísať a kliknite naň pravým tlačidlom myši. Z ponuky vyberte položku „Vložiť“.

Symboly v textovom editore

V každom textovom editore máte aj položku označenú ako „Symboly“. Vo Worde ju nájdete v časti „Vložiť“ na ľavej strane v hornej lište. Po kliknutí na toto okienko sa otvorí tabuľka, v ktorej môžete písmeno „Š“ nájsť. Kliknite naň a následne svoj výber potvrďte kliknutím na „Vložiť“. Hneď ako tak urobíte zobrazí sa písmenko v dokumente, ktorý píšete na mieste, kde máte kurzor.

Týmto spôsobom môžete písmeno „Š“ písať len v dokumentoch. Ak potrebujete písmeno napísať napríklad do internetového prehliadača, aplikácie alebo do správy na sociálnej sieti využite na to niektorý z vyššie spomínaných spôsobov.

/ Prečítané 15 360x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *