Domov » Ďalšie » Ako napísať priemer Ø

Ako napísať priemer Ø

Znak priemeru na počítačovej klávesnici nenájdete, Neznamená to ale, že ho v prípade potreby do dokumentu alebo tabuľky nemôžete napísať. Existuje niekoľko spôsobov ako znak priemeru na klávesnici napísať.

Klávesová skratka

Zadať znak priemeru klávesovou skratkou na slovenskej klávesnici sa nedá. Neexistuje. Znak priemeru ale môžete zadať ak prepnete slovenskú klávesnicu na anglickú (stlačte ľavý shift a kliknite na ľavý Alt). Na anglickej klávesnici stlačte kláves Alt a kliknite na písmeno „L“ (Alt + L). Tento spôsob ale nemusí fungovať na každej klávesnici.

ASCII kód

ASCII kód je tabuľka špeciálnych znakov. Aby ste ich mohli napísať potrebujete stlačiť kláves Alt, alebo Alt Gr a kombináciu čísel. Každý znak má inú kombináciu. Ak potrebujete napísať do dokumentu znak priemeru aj v tomto prípade musíte prepnúť klávesnicu na anglickú. Stlačte klávesu Alt (ľavý Alt) a postupne klikajte na numerickej klávesnici na čísla 0248 (Alt + 0248) – ø.

Pokiaľ potrebujete napísať symbol priemeru väčší nechajte klávesnicu prepnutú na anglickej a stlačte Alt (ľavý Alt). Postupne kliknite na čísla 0216 (Alt + 0216). Hneď ako kliknete na posledné číslo a pustíte kláves Alt zobrazí sa vám znak priemeru väčší – Ø

Mapa znakov

V každom operačnom systéme Windows nájdete aplikáciu „Mapa znakov“. Stačí ak do vyhľadávacieho poľa napíšete „Mapa znakov“. Otvorte program a nájdite v ňom znak priemeru. Kliknite naň a následne kliknite na políčko „Kopírovať“. Znak priemeru môžete teraz vložiť to textu na miesto kde ho potrebujete (Ctrl + V).

Textový editor

Takmer všetky textové editory obsahujú aj políčko so symbolmi. Vo Worde ho nájdete v časti „Vložiť“. V hornej lište na pravej strane kliknite na políčko „Symbol“. V tabuľke nájdite znak priemeru a kliknite naň myšou. Keď máte znak vybratý kliknite na políčko „Vložiť“. Znak priemeru sa zobrazí na mieste, kde máte umiestnený kurzor.

Posledný a najjednoduchší spôsob ako napísať symbol priemeru je skopírovať ho z internetovej stránky (Ctrl + c) a vložiť tam, kde ho potrebujete (Ctrl + v).

 

 

 zápis znaku: priemer Ø
běžný zápis:
ASCII zápis:levý ALT + 8960 (pouze ve Wordu)
UNICODE zápis:U+00F8

 

 

 

 

/ Prečítané 18 269x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *