Domov » Nezaradené

Nezaradené

Ako napísať samohlásky s obráteným dĺžňom

Napísať dlhé samohlásky na počítači nie je žiadny problém. Pre väčšinu z nich nájdete na klávesnici klávesy. Existujú ale jazyky, v ktorých sa používajú písmená s obráteným dĺžňom, napríklad francúzština. Ak chcete napísať písmeno s obrátením dĺžňom môžete to urobiť viacerými spôsobmi.

Textový editor

Ak potrebujete napísať písmeno s obráteným dĺžňom v dokumente môžete na to využiť položku „Symboly“. Vo Worde nájdete túto položku v časti „Vložiť“ vpravo hore. Kliknite na „Symboly“ a otvorí sa vám tabuľka so znakmi, symbolmi a aj písmenami. Nájdite v nej písmeno s obráteným dĺžňom a kliknite naň. Následne kliknite na položku „Vložiť“ a písmeno sa zobrazí na mieste, kde máte kurzor. Týmto spôsobom môžete napísať všetky samohlásky: à, è, ì, ò a ù. Nájdete tu aj veľké písmená s obráteným dĺžňom: À, È, Ì, Ò a Ù.

Položku „Symboly“ by ste mali nájsť aj v iných textových editoroch. Ak používate iný program na písanie dokumentov prezrite si ho, určite tam túto položku nájdete.

Klávesnica

Pokiaľ by ste chceli napísať písmená s obráteným dĺžňom na klávesnici môžete. Slovenská ani česká klávesnica vám to ale neumožní. Môžete ale prepnúť klávesnicu na napríklad francúzsku a budete môcť konkrétne písmeno napísať. Dajte si ale pozor, tento jazyk neobsahuje všetky písmená s obráteným dĺžňom.

Mapa znakov

Ak používate počítač s operačným systémom Windows máte v ňom program „Mapa znakov“. Nájdite ho pomocou vyhľadávacieho poľa a otvorte. Zobrazí sa vám tabuľka so znakmi, symbolmi, písmenami a číslicami. Nájdite v nej písmeno, ktoré potrebujete a kliknite naň. Výber znova potvrďte kliknutím na „Vybrať“. Nastavte kurzor na miesto, kde chcete písmeno vložiť a stlačte klávesy „Ctrl + V“.

Kopírovanie

Na internete nájdite písmeno s obrátením dĺžňom, ktoré potrebujete. Označte ho myšou a stlačte klávesy „Ctrl + C“. Teraz umiestnite kurzor na miesto, kde chcete napísať písmenko a stlačte klávesy „Ctrl + V“.

Ako napísať otáznik?

Otáznik je interpunkčné znamienko, ktoré sa píše na konci opytovacích viet. Napísať ho na počítači je celkom jednoduché a rýchle, keďže má klávesnici nájdete kláves s týmto znamienkom. Nie je to ale jediný spôsob ako ho napísať.

Klávesnica

Otáznik má na klávesnici svoj kláves. Ide o kláves, ktorý používate, keď chcete napísať čiarku. Aby ste mohli napísať toto interpunkčné znamienko stlačte najprv kláves „Shift“ a kliknite na kláves s čiarkou „Shift + ,“. Hneď ako kliknete na kláves s čiarkou zobrazí sa otáznik ?.

Ak používate anglickú klávesnicu otáznik napíšete podobným spôsobom, Pri tomto rozložení klávesnice ale kliknite na kláves, na ktorom sa nachádza lomítko a pomlčka (v anglickej klávesnici sa tento kláves používa na zadanie lomítka). Stlačte kláves „Shift“ a kliknite na kláves s otáznikom: Shift + / –  ?

ASCII kód

Otáznik môžete napísať aj pomocou ASCII kódu. Pri zadávaní znakov pomocou tohto kódu sa používajú klávesy „Alt“ alebo „AltGr“ a kombinácia čísel. Vďaka ASCII tabuľke tak môžete napísať množstvo znakov a symbolov. Aby ste mohli napísať znamienko otáznik stlačte kláves „Alt“ (ľavý Alt) a postupne klikajte na numerickej klávesnici na čísla 6 a 3: Alt + 63 – ? (viac…)

Ako napísať emoji palec hore 👍

Vkladanie emoji alebo rôznych smajlíkov do textu môže byť problematické. Existuje len pár klávesových skratiek, pomocou ktorých môžete emoji (emodži) napísať. Usmiateho alebo smutného smajlíka môžete napísať na klávesnici pomocou kláves. Pokiaľ chcete zadať emoji „palec hore“ bude to už problém. Na klávesnici sa vám tento znak nepodarí napísať.

Ako zadať do textu „palec hore“

Gesto palca hore sa v živote bežne používa. Je to znak vyjadrenia súhlasu, pochvaly, znamená uznanie za dobre vykonanú prácu. Vzdávať sa tohto gesta nemusíte ani ak píšete na počítači. Klávesová skratka „palec hore“ síce neexistuje ale ak používate operačný systém Windows máte ho v počítači.

Tabuľka emoji Windows

Tabuľka emoji je súčasťou operačných systémov Windows. V tejto tabuľke nájdete stovky smajlíkov, emotikonov a aj emoji. Symbol „palec hore“ medzi nimi nájdete tiež.

Vyberte kde sa má emoji palec hore v texte zobraziť (umiestnite tam kurzor). Kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte políčko „Emoji“. Zobrazí sa vám okno s množstvom emoji. Nájdite medzi nimi „palec hore“ a kliknite naň. Znak sa hneď zobrazí tam, kde ste umiestnili kurzor.

Nie v každom programe môžete tento spôsob použiť. Ak sa vám tabuľka emoji nedá v niektorom programe otvoriť myšou môžete ju otvoriť ďalším spôsobom. Podržte kláves s logom Windowskliknite na bodku (Win + .) alebo bodkočiarku. Týmto spôsobom otvoríte tabuľku, v ktorej nájdete symbol „palec hore“.

Palec hore 👍 – kopírovanie z internetu

Emoji „palec hore“ si môžete aj skopírovať z internetu a vložiť na miesto kde potrebujete. Nájdite si emoji na internete a kliknite na „skopírovať“ (alebo použite klávesovú skratku Ctrl + V). Pre vloženie skopírovaného znaku použite klávesy Ctrl + C.

Sociálne siete a komunikačné aplikácie

Emoji „palec hore“ sa radí k najčastejšie používaným emoji. Nájdete ho aj na sociálnych sieťach a aj v komunikačných aplikáciách. Nemusíte tak hľadať tento znak na internete a trápiť sa kopírovaním a ani otvárať tabuľku emoji vo Windows. Počas písania v aplikácii môžete kedykoľvek rýchlo a jednoducho emoji vložiť do správy.

 

👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Ako napísať hashtag #

Mriežka # sa v posledných rokoch stal mimoriadne obľúbeným symbolom a to predovšetkým u mladých ľudí či firem, ktoré ho vo veľkom používajú na sociálnych sieťach. Práve vďaka tejto mriežke a slovu či vete za ním viete pomerne jednoducho vyjadriť svoj názor na nejakú tému či spojiť sa s ľuďmi, ktorí rozmýšľajú podobne ako vy. Ako však hastag # napísať na klávesnici?

V nasledujúcich riadkoch vám ukážeme podrobný postup:

Zápis hashtag pomocou ASCII

Veľmi jednoduchým a osvedčeným spôsobom, ako zapísať hashtag na klávesnici je pomocou takzvaného ASCII kódu.

Na to, aby ste hashtag mohli pomocou ASCII kódu zapísať je potrebné stlačiť ľavý Alt a ku tomu na numerickej klávesnici čísla 3 a 5.

Zapísanie hashtagu pomocou Alt a AltGr

Na zapísanie hashtagu môžete využiť aj akčné klávesy Alt a Alt Gr. Postup je veľmi jednoduchý, stačí vám stlačiť pravý Alt a k tomu klávesu X.

Druhým spôsobom, ako zapísať hashtag je využiť ľavého Altu ku ktorému je potrebné stlačiť klávesu Ctrl a písmeno X.

(viac…)