Domov » Ďalšie » Ako sa píšu hranaté zátvorky

Ako sa píšu hranaté zátvorky

Hranaté zátvorky sú hneď po klasických guľatých zátvorkách druhým najpoužívanejším typom tohto znaku. Tento špeciálny znak sa vo väčšine prípadov používa pri programovaní. Zátvorky, ako také sa využívajú na ohraničenie textov alebo na zvýraznené určitých výrazov. V prípade tejto zátvorky je často používaná v slovníkoch. Poďme sa pozrieť na to, ako napísať tento špeciálny znak.

Najjednoduchší spôsob zápisu znaku pomocou klávesy pravý Alt

Najjednoduchší a najmenej komplikovaný spôsob je pomocou klávesy pravý Alt (AltGr), ktorú nájdeme úplne dole pri medzerníku. Postup je nasledovný:

  1. Stlačíte a podržíte pravý Alt (AltGr).
  2. Potom krátko zatlačte písmeno F pre [ a písmeno G pre ].

Zápis hranatej zátvorky pomocou ASCII kódu

Druhá možnosť, ako napísať hranatú zátvorku, je použitie ASCII kódu. Tiež je to jednoduché a veľmi sa nelíši od prvého zmieneného postupu. Bohužiaľ na tento zápis potrebujete mať numerickú časť klávesnice, ktorá na kompaktnejších laptopoch chýba.

  1. Stlačte a podržte ľavý Alt (pri medzerníku).
  2. Na numerickej časti klávesnice vyťukajte číslo 91 pre [, a číslo 93 pre ].
  3. Pustite Alt.

 

Zápis hranatých zátvorkoch pri anglickej klávesnici

Tomuto účelu tiež poslúži metóda prepnutia na anglickú klávesnicu, avšak tento postup je amatérsky a nie je elegantný.

  1. Prepnite si klávesnicu na anglickú verziu (pomocou súčasného stlačenia kláves Alt a Shift).
  2. Na pravej časti klávesnice vyhľadajte klávesy, na ktorých sú znaky [ a ]. Tie stačí stlačiť a automaticky dôjde k zápisu. Potom stačí pomocou tých istých kláves prepnúť späť na klávesnicu.

Poznámka: Rozloženie klávesnice nie je vždy rovnaké, ale najčastejšie spolu s [ bývajú ľavá zložená zátvorky – {, lomítko – / a dlhé u – ú. Na klávese pre ] najčastejšie bývajú pravá zložená zátvorka – }, guľaté zátvorky – () a občas sa tam tiež nachádza ä.

 

Zápis v UNICODE, HTML a Windows-1250

UNICODEHTMLWindows-1250
U+005B pre [[ – [0x5B pre [
U+005D pre ]] – ]0x5D pre ]

 

V programoch Office Excel, Powerpoint, Word cez mapu znakov

Aj, keď všetky postupy, ktoré tu nájdete fungujú napriek rôznymi relevantnými programami aj tých zo sady Microsoft Office, môžeme znaky hranatých zátvorkách napísať v týchto programoch, aj cez mapu znakov. Stačí v hornom menu (panel nástrojov) vyhľadať položku Vložiť a otvoriť ju. V rozstvorenom panelu potom vyhľadajte položku „Symbol“ a pomocou nej otvorte mapu znakov. V tejto mape si už len vyhľadajte znaky [ ] a kliknutím na ne si ich vložte do aktuálneho otvoreného súboru.

Tu si ho skopírujte

Ak vám z nejakého dôvodu nefunguje žiadny z uvedených postupov alebo ste ich len nie dobre pochopili, je samozrejme možné si hranaté zátvorky skopírovať aj tu, a to klasickým spôsobom – označením pomocou myšky a následným skopírovaním a vložením cez klávesové skratky Ctrl+C a Ctrl+V.

 

Ľavá a pravá hranatá zátvorka: [ ]

 

 zápis znaku: Otvorená hranatá zátvorka [
běžný zápis:pravý ALT+F
ASCII zápis:ALT+91
UNICODE zápis:U+005B
 zápis znaku: Uzavretá hranatá zátvorka ]
běžný zápis:pravý ALT + G
ASCII zápis:ALT+93
UNICODE zápis:U+005
/ Prečítané 27 686x

Jeden komentár

  1. Poraďte prosím ako využiť všetky znaky na klávesách. Niektoré majú 4 iné 5 znakov. Klávesnicu na PC mám bez samostatnej numerickej časti.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *