Domov » Ďalšie » Ako napísať prehlasované o Ö/ö

Ako napísať prehlasované o Ö/ö

Na klávesnici nájdete väčšinu písmen, ktoré pri písaní bežne používame. Nenájdete tu ale všetky písmená a napísanie niektorých môže byť problémom. Jedným z týchto písmen je aj prehlasované o, o s dvoma bodkami alebo Ö. Aj keď sa toto písmeno často používa v nemeckom jazyku môžete sa s ním stretnúť aj pri písaní dokumentov v slovenskom jazyku

ASCII kód

ASCII tabuľka je tabuľka so špeciálnymi znakmi a symbolmi. Pre zadanie každého znaku je potrebné stlačiť kláves Alt (ľavý Alt) alebo Alt Gr (pravý Alt) a kombináciu čísel na numerickej klávesnici.

Veľké prehlasované O – stlačte kláves Alt (ľavý Alt) a postupne stláčajte na numerickej klávesnici čísla 1, 5 a 3 (Alt + 153) – Ö

Malé prehlasované o – stlačte kláves Alt (ľavý Alt) a postupne stláčajte klávesy s číslami 1, 4 a 8 (Alt + 148) – ö

Mapa znakov

V operačnom systéme Windows sa nachádza program „Mapa znakov“. Prostredníctvom vyhľadávacieho poľa ho nájdite a otvorte. V tabuľke, ktorá sa vám otvorí nájdite prehlasované o (ö) a kliknite naň. Teraz kliknite na políčko „Vybrať“ a „Kopírovať“. Umiestnite kurzor na miesto, kde chcete písmeno napísať a stlačte klávesy Ctrl a V (Ctrl + V) – ö.

Textový editor

Ak potrebujete napísať o s dvoma bodkami do dokumentu môžete na to využiť nástroje v textovom editore. Nájdite v textovom editore položku „Symboly“. Vo Worde sa nachádza v časti „Vložiť“ na hornej lište vpravo.  Kliknite na okienko „Symboly“ a nájdite v tabuľke prehlasované O/o (Ö/ö). Kliknite na písmeno a následne kliknite na políčko „Vložiť“. Písmeno sa zobrazí v mieste dokumentu, kde je umiestnený kurzor.

Kopírovanie

Poslednou možnosťou ako napísať prehlasované O je nájsť si ho na internete, označiť ho myšou a skopírovať pomocou klávesovej skratky Ctrl + C. Teraz umiestnite kurzor na miesto, kde chcete písmeno napísať a stlačte klávesy Ctrl + V.

 

 zápis znaku: prehlasované ö/Ö
Běžný zápis:tl. ¨ + písmeno o/O
ASCII zápis:ALT + 0246 (ö) / ALT + 0214 (Ö)
UNICODE zápis:U+00F6 (ö) / U+00D6 (Ö)

 

 

/ Prečítané 15 893x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *