Domov » Klávesové skratky » Ako rýchlo zamknúť PC

Ako rýchlo zamknúť PC

V práci ale aj doma od počítača často odbiehame. V tomto prípade príde vhod vedieť ako rýchlo zamknúť počítač. Ak si počítač zamknete bude pre neoprávnené osoby ťažšie dostať sa do vášho zariadenie, zabránite aj nazeraniu do vašej práce či jej náhodnému, nechcenému zmazaniu.

Existuje niekoľko spôsobov ako počítač rýchlo zamknúť bez toho aby ste si museli zavrieť otvorené programy, webové stránky či uložiť rozrobenú prácu a následne počítač vypnúť.

Klávesové skratky

Pokiaľ máte v počítači na svojom profile nastavené heslo môžete ho jednoducho a rýchlo zamknúť pomocou klávesovej skratky. Stlačte kláves Windows (logo Windows) a kliknite na kláves L (Win + L). Počítač sa hneď zamkne.

Pre odomknutie a získanie prístupu stačí ak znova zadáte svoje heslo. Všetky otvorené programy a rozpracované práce budú v takom stave ako ste ich nechali a môžete pokojne pokračovať v práci. Najradšej pre rýchle vypnutie PC používam skratku Alt + F4.

Bluetooth a dynamický zámok

Ak používate operačný systém Windows 10 alebo Windows 11 môžete počítač zamknúť pomocou dynamického zámku. V prvom rade je ale potrebné aby ste mali počítač spárovaný so svojim mobilným telefónom prostredníctvom technológie Bluetooth.

Teraz stačí len nastaviť dynamický zámok. V počítači prejdite do časti „Nastavenie“ kde kliknite na položku „Kontá“. V tejto časti vyberte položku „Možnosti prihlásenia“. Nájdite a kliknite na políčko „Dynamický zámok“ a zaškrtnite položku „Povoliť Windowsu zisťovať kedy ste preč a zariadenie automaticky zamykať“.

Keď máte túto funkciu nastavenú stačí ak si vždy keď odbehnete od počítača vezmete so sebou aj mobilný telefón. Keď bude spárovaný mobilný telefón mimo dosahu Bluetooth, počítač sa do cca jednej minúty zamkne.

Tento spôsob zamykania ale nemusí vyhovovať každému.

  • Ak niekto začne pracovať na počítači skôr ako sa zamkne k jeho uzamknutiu nedôjde vôbec.
  • Spárovanie prostredníctvom Bluetooth môže padať aj keď ste pri počítači stále. Počítač sa tak môže zamknúť bez toho aby ste od neho odišli.

 

/ Prečítané 1 416x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *