Domov » Ďalšie » Kláves Shift

Kláves Shift

Na každej klávesnici nájdete špeciálne klávesy, ktoré vám sprístupnia niektoré funkcie na počítači. Jedným z týchto klávesov je aj kláves Shift. Denne ho používate a pritom si to možno ani neuvedomujete. Kláves Shift patrí do kategórie tzv modifikačných klávesov, teda klávesov, ktoré po stlačení s ďalším klávesom vykonajú špeciálnu akciu. Aká je funkcia tohto klávesu a na čo všetko ho môžete použiť?

Kláves Shift nájdete na klávesnici dvakrát, na začiatku a na konci druhého riadku od spodku. Na pravej strane je na klávese znak šípky, na konci zas nápis Shift aj so šípkou. Oba klávesy fungujú rovnako. Dva klávesy Shift uľahčujú písanie na klávesnici obidvoma rukami.

Najčastejšie sa kláves Shift spája s písaním veľkých písmen. Ak chcete napísať veľké písmeno musíte stlačiť a podržať kláves Shift a kliknúť na písmeno, ktoré chcete napísať. Pokiaľ máte zapnutý Caps Lock a píšete veľkými písmenami stlačením klávesu Shift a kliknutím na konkrétne písmeno ho napíšete ako malé.

Tento kláves využijete aj keď chcete písať číslice, ktoré máte na klávesoch spolu s ďalšími písmenami a znakmi. Bez použitia klávesu Shift napíšete písmeno „š“ ak ale stlačíte kláves Shift a kliknete na rovnaký kláves napíšete číslicu „3“.

To isté platí aj pre klávesy. Ak potrebujete napísať písmeno s mäkčeňom stlačíte kláves Shift a kliknete na kláves s dĺžňom a na koniec na kláves s konkrétnom písmenom. Na písanie zátvoriek, dvojbodiek alebo výkričníka tiež potrebujete mať stlačený kláves Shift.

Kláves Shift a skratky

Klávesové skratky zefektívňujú prácu na počítači. Veľa z nich využíva aj kláves Shift.

Alt + Shift – prepínanie medzi klávesnicami.

Shift + Win + s – môžete vytvoriť snímku obrazovky.

Ctrl + Shift + Esc – otvoríte program „Správca úloh“.

Shift + šípky ↑↓→← – výber textu v smere šípky.

Shift + Delete – trvalé odstránenie označených súborov (súbory sa nedostanú do koša).

Shift + Ctrl + p – táto skratka funguje len v programe Word kde ňou otvoríte okno „Písmo“.

Shift + Ctrl + n – v Prieskumníkovi vytvoríte nový priečinok.

Win + Shift + šípka dole – obnovíte alebo minimalizujete aktívne okno.

Win + Shift + šípka hore – natiahnutie aktívneho okna na hornú a dolnú časť obrazovky.

 

/ Prečítané 295x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *