Domov » Ďalšie » Ako napísať paragraf §

Ako napísať paragraf §

Aj keď sa paragrafy týkajú hlavne právnikov občas sa s nimi v živote stretne každý. Ak potrebujete tento symbol aj napísať do dokumentu môžete na to použiť niekoľko spôsobov.

Klávesnica

Znak paragrafu nájdete aj na klávesnici počítača. Nachádza sa na klávese spolu s ďalšími znakmi ( horné úvodzovky, výkričník,  apostrof a paragraf). Stačí klávesu stlačiť a znak paragrafu § napíšete do dokumentu na počítači. Žiadnu ďalšiu klávesu nemusíte stláčať.

ASCII kód

Tabuľka kódov, alebo ASCII tabuľka  je kódovací systém, pomocou ktorého napíšete viacero špeciálnych znakov a symbolov. Aby ste znaky mohli zadávať potrebujete stlačiť klávesu Alt alebo Alt Gr a kombináciu dvoch, troch alebo štyroch čísel na numerickej klávesnici.

Znak paragrafu § môžete pomocou ASCII kódu zadať niekoľkými spôsobmi.

  • Stlačte klávesu Alt a kombináciu čísel 0167 (Alt + 0167) – §. Hneď ako pustíte klávesu Alt zobrazí sa znak paragrafu.
  • Stlačte klávesu Alt a čísla na numerickej klávesnici 21 (Alt + 21) – §.

Mapa znakov

Ak používate počítač s operačným systémom Windows nájdete v ňom aj program s asi všetkými znakmi a symbolmi aké sa používajú. Mapa znakov je súčasťou Windowsu a nájdete ju ak kliknete na „Štart“ a do vyhľadávacieho poľa zadáte výraz Mapa znakov“. Po otvorení aplikácie sa vám zobrazí tabuľka, s množstvom znakov a symbolov.

V tabuľke si môžete vybrať font, typ písma, ktorým píšete a vyhľadať v tabuľke znak paragrafu. Kliknite naň a v dolnej časti tabuľky kliknite na okienko „Vybrať“ a hneď potom na okienko „Kopírovať“. Teraz stačí prejsť na miesto, kde chcete paragraf napísať, kliknúť naň pravým tlačidlom myši a v otvorenom okne kliknúť „Vložiť“ (alebo Prilepiť).

Symboly v textovom editore

Pokiaľ potrebujete zadať znak paragrafu do dokumentu, ktorý práve píšete môžete na to využiť „Symboly“, ktoré sú v každom textovom editore. Pohľadajte položku s označením „Symboly“ (vo Worde ju nájdete v časti „Vložiť“ na konci hornej lišty). Otvorte okienko a vyberte z tabuľky znak paragrafu §. Kliknite na znak paragrafu a následne na okienko „Vložiť“. Hneď ako tak urobíte zobrazí sa § v dokumente.

 

 

 zápis znaku: ampersand &
běžný zápis:vlastné tl. vedľa L
ASCII zápis:ALT+21
UNICODE zápis:U+000A7
/ Prečítané 28 101x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *