Domov » Ďalšie » Ako napísať guľaté zátvorky ( )

Ako napísať guľaté zátvorky ( )

Na počítačovej klávesnici môžete napísať množstvo znakov alebo symbolov. Nie vždy ale stačí len kliknúť na konkrétnu klávesu. Pomocou niektorých kláves môžete napísať viac znakov. Aby ste ich ale mohli zadať potrebujete poznať kombináciu správnych kláves.

Existuje niekoľko typov zátvoriek. Zložené, hranaté alebo guľaté. Najjednoduchšie napíšete guľaté zátvorky, ktoré nájdete zobrazené aj na klávesnici. Bežne ich ale nenapíšete. Ako napísať guľaté zátvorky?

Klávesové skratky

Najrýchlejší spôsob ako napísať guľaté zátvorky je pomocou klávesy Shift. Stlačte ju a kým ju držíte kliknite na klávesu, kde je znázornená zátvorka. Na rovnakej klávese sa nachádza aj písmeno „ä“ (Shift + ä). Okamžite napíšete ľavú zátvorku „ ( “.

Pravú zátvorku napíšete podobným spôsobom. Nájdete ju ale o klávesu nižšie,. Je na nej aj písmenko „ň“. Stlačte klávesu Shift a „ň“ a hneď napíšete pravú guľatú zátvorku „ ) “ (Shift + ň)

ASCII kód

Pomocou ASCII kódu môžete napísať aj znaky, ktoré na klávesnici nenájdete. Každý znak má vlastný číselný kód, ktorý keď zadáte zapíšete konkrétny znak. Kód pozostáva z kombinácie rôznych čísel, ktoré musia byť zadávané na numerickej klávesnici a tlačidiel Alt alebo Alt Gr. Guľaté zátvorky pomocou tohto kódu zapíšete stlačením Alt a čísel 40 (Alt + 40) alebo Alt a číslami 41 (Alt + 41).

Anglická klávesnica

Ak používate anglickú klávesnicu a nechce sa vám prepínať na slovenskú pravú guľatú zátvorku napíšete stlačením kláves Shift a čísla 9 (Shift + 9). Pravú okrúhlu zátvorku zapíšete stlačením klávesy Shift a čísla 0 (Shift + 0).

Pri napísaní zátvorky týmto spôsobom nepotrebujete numerickú klávesnicu.

Mapa znakov

Mapu znakov nájdete v každom počítači s operačným systémom Windows. Vyhľadajte ju prostredníctvom vyhľadávacieho poľa v ponuke Štart. Po vyhľadaní ju stačí otvoriť, vybrať si typ zátvorky, ktorý potrebujete a kliknúť na „kopírovať“. S klávesmi Ctrl + v skopírujete guľatú zátvorku.

Symboly v textovom editore

V každom textovom editore nájdete položku so symbolmi. Vo Worde sa nachádza v časti „Vložiť“ na konci hornej lišty. Kliknutím na „Symboly“ sa vám zobrazí tabuľka znakov a symbolov, ktoré môžete jednoducho preniesť do dokumentu. Nájdete tu aj guľaté zátvorky.

 

 zápis znaku: Guľatá zátvorka (
běžný zápis:Shift + ä
ASCII zápis:ALT+40
UNICODE zápis:U+0028
 zápis znaku: Guľatá zátvorka )
běžný zápis:Shift + ň
ASCII zápis:ALT+41
UNICODE zápis:U+0029

 

 

/ Prečítané 13 003x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *