Domov » Ďalšie » Ako napísať znak ampersand &

Ako napísať znak ampersand &

Jedným zo znakov, s ktorými sa môžete pomerne často stretnúť je aj znak ampersand, and alebo jednoducho &. S týmto znakom sa môžete stretnúť ako v literatúre tak aj v programovacích jazykoch. Preto je dobré vedieť ako ho rýchlo v prípade potreby zadať.

Znak & sa väčšinou nachádza priamo na klávesnici. Ak používate slovenskú klávesnicu stačí naň len kliknúť. Nájdete ho na klávese, na ktorej je zobrazená aj hviezdička.

Ak používate anglickú klávesnicu nájdete ho na klávese, kde sa nachádza aj číslo 7. Aby ste mohli ampersand napísať musíte stlačiť klávesu Shift a 7.

Klávesová skratka ampersand

Klávesové skratky vám umožnia napísať viacero znakov, ktoré bežne na klávesnici nenájdete. Z tohto dôvodu je dobré poznať klávesové skratky znakov, ktoré častejšie používate. Prepínanie slovenskej klávesnice na anglickú pre napísanie jedného znaku nie je najpraktickejšie. Znak & napíšete prostredníctvom klávesovej skratky aj na slovenskej klávesnici. Stačí ak stlačíte klávesu Alt Gr a písmeno „c“ (Alt Gr + c).

ASCII kód

Pomocou ASCII kódov môžete zadať množstvo znakov a symbolov. Používajú sa pri tom hlavne klávesy Alt alebo Alt Gr a kombinácia čísel. Ak poznáte správnu kombináciu môžete tento znak zadať kedykoľvek to potrebujete.

Pre napísanie znaku ampersand stlačte klávesu Alt Gr a čísla 38 (Alt Gr + 38). Hneď ako klávesy pustíte zobrazí sa znak &. Aby ste mohli znak napísať je potrebné aby mala vaša klávesnica aj numerickú časť.

Mapa znakov

V programe „Mapa znakov“, ktorý je súčasťou operačných systémom Windows nájdete aj znak &. Otvorte si tento program prostredníctvom vyhľadávača v ponuke „Štart“. Vyhľadajte v ňom ampersand a kliknite naň. Teraz ho len skopírujte a preneste na miesto, kde ho potrebujete (Ctrl + v).

Textový editor

Ak potrebujete zadať znak  & do dokumentu vyhľadajte si v textovom editore položku „Symbol“. Nájdete ju takmer v každom editore v časti „Vložiť“. Otvorte symboly a vyberte znak &. Kliknutím ho označte v tabuľke a kliknutím na okienko „Vložiť“ ho zadáte do textu.

 zápis znaku: ampersand &
běžný zápis:Alt Gr + c
ASCII zápis:ALT+38
UNICODE zápis:U+2019
/ Prečítané 25 658x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *