Domov » Čo je emoji

Čo je emoji

Emoji, emotikon alebo smajlík všetky tieto pomenovania sa používajú pre grafický symbol, ktorým v písomnej komunikácii vyjadrujeme emócie alebo pocity. Pomáhajú pisateľovi vyjadriť myšlienku ale slúžia aj na  vyjadrenie nálady. Používanie emoji v online komunikácii je bežné a čoraz častejšie a určite sa s ním ž každý z nás stretol.

Smajlík – predchodca emoji

Výhodou emoji je, že nimi môžete vyjadriť pocity, ktoré by ste museli obšírne opisovať. Vložiť do správy usmievajúceho smajlíka je jednoduchšie ako napísať, že je vám niečo smiešne, alebo že sa cítite dobre. Rovnako je to aj pri iných smajlíkoch či emoji.

Napísať smajlíka na klávesnici je celkom jednoduché. Stačí vám k tomu len kombinácia bodiek, dvojbodiek, zátvoriek a niektorých klávesov s písmenami. Týmito kombináciami vytvoríte podobu výrazu tváre. Môžete nimi vyjadriť radosť J (: ) ), smútok L ( : () alebo aj prekvapenie :o.

Emotikony, alebo smajlíci sa prvýkrát objavili v 80.rokoch. Od tých čias sa hojne používajú pri chatovaní, v mailoch, SMS správach či pri písaní na sociálnych sieťach. Vďaka nim vieme odlíšiť či správa, ktorú sme dostali bola myslená vážne alebo s humorom.

Emoji

Emoji sú modernejšie emotikony, ktoré postupne nahrádzajú klasických textových smajlíkov. Ide o piktogramy, ktorými môžete vyjadriť emóciu, pocit, náladu ale aj činnosť, miesto alebo predmet. Môžu zobrazovať jedlo, zviera alebo vlajky. Emoji sú dnes súčasťou takmer každej komunikačnej aplikácie a nájdete ich aj na sociálnych sieťach.

História emoji

Emoji sa prvýkrát objavilo v Japonsku. V roku 1999 Šigetaka Kurita vytvoril 176 grafických symbolov s rozmermi 12 x 12 pixelov. V Japonsku získali rýchlo popularitu a rozšírili sa postupne do celého sveta. Pomenovanie sa skladá z dvoch japonských slov e (obrázok) a moji (znak).

Najskôr sa používali len v mobilných telefónoch, dnes ich už nájdete všade. Ich počet sa neustále rozrastá a dnes poznáme viac ako 2400 emoji.

Emotikon, smajlík alebo emoji

Znaky vyjadrujúce náladu alebo pocit poznáme pod pojmami ako smajlík, emotikon či emoji. Pre bežnú verejnosť je jedno, ktorý pojem použijú všetci vedia o čom je reč. Medzi pojmami je ale rozdiel

  • Emotikon – u nás sa udomácnil aj názov smajlík. Emotikon sa zapisuje pomocou dvojbodiek, bodiek a zátvoriek.
  • Emoji – zahŕňajú ej emotikony ale je ich podstatne viac. Na rozdiel od smajlíkov sú farebné a ide tak o obrázkový symbol.
/ Prečítané 0x