Domov » Nezaradené » Ako napísať otáznik?

Ako napísať otáznik?

Otáznik je interpunkčné znamienko, ktoré sa píše na konci opytovacích viet. Napísať ho na počítači je celkom jednoduché a rýchle, keďže má klávesnici nájdete kláves s týmto znamienkom. Nie je to ale jediný spôsob ako ho napísať.

Klávesnica

Otáznik má na klávesnici svoj kláves. Ide o kláves, ktorý používate, keď chcete napísať čiarku. Aby ste mohli napísať toto interpunkčné znamienko stlačte najprv kláves „Shift“ a kliknite na kláves s čiarkou „Shift + ,“. Hneď ako kliknete na kláves s čiarkou zobrazí sa otáznik ?.

Ak používate anglickú klávesnicu otáznik napíšete podobným spôsobom, Pri tomto rozložení klávesnice ale kliknite na kláves, na ktorom sa nachádza lomítko a pomlčka (v anglickej klávesnici sa tento kláves používa na zadanie lomítka). Stlačte kláves „Shift“ a kliknite na kláves s otáznikom: Shift + / –  ?

ASCII kód

Otáznik môžete napísať aj pomocou ASCII kódu. Pri zadávaní znakov pomocou tohto kódu sa používajú klávesy „Alt“ alebo „AltGr“ a kombinácia čísel. Vďaka ASCII tabuľke tak môžete napísať množstvo znakov a symbolov. Aby ste mohli napísať znamienko otáznik stlačte kláves „Alt“ (ľavý Alt) a postupne klikajte na numerickej klávesnici na čísla 6 a 3: Alt + 63 – ?

Mapa znakov

V každom operačnom systéme Windows 10 a novšom sa nachádza program „Mapa znakov“. Vyhľadajte ho cez vyhľadávacie pole. Keď program otvoríte zobrazí sa vám tabuľka s množstvom písmen, čísel, znakov a symbolov. Nájdite medzi nimi znamienko otáznik, kliknite naň a následne kliknite na okienko „Vybrať“ a „Kopírovať“. Umiestnite kurzor tam, kde chcete otáznik napísať a stlačte klávesy Ctrl + V.

Textový editor

V takmer každom textovom editore nájdete položku „Symbol“. V programe Word sa nachádza v časti „Vložiť“ na konci hornej lišty. Otvorte ju a vyhľadajte v tabuľke otáznik. Kliknite naň a následne kliknite na okienko „Vložiť“. Otáznik sa zobrazí na mieste, kde máte v dokumente umiestnený kurzor.

 

 zápis znaku: otáznik ?
Běžný zápis:Shift + ,
ASCII zápis:ALT + 63
UNICODE zápis:U+3f

 

 

/ Prečítané 2 719x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *