Domov » Ďalšie » Delete

Delete

Medzi množstvom klávesov na klávesnici počítača alebo notebooku nájdete aj kláves DELETE. Nájdete ju umiestnenú v hornej časti klávesnice. Môže byť na nej nápis Delete alebo len skratka Del. Či už je slovo na klávese vypísané celé alebo je tam len skratka funkcia zostáva stále rovnaká – vymazať.

Delete – vymazať

Kliknutím na kláves Delete vymažete znak, ktorý sa nachádza za kurzorom. Túto funkciu využijete hlavne pri písaní dokumentov v textových editoroch ale aj pri vyhľadávaní na internete a pod.

Ak chcete vymazať znak pred kurzorom použite kláves Backspace.

Vymazať súbory

S klávesom Delete môžete vymazať aj jednotlivé súbory alebo celé zložky. Stačí označiť súbor, ktorý chcete vymazať a kliknúť na kláves Delete. Súbory sa presunú do koša.

Ak chcete súbory vymazať natrvalo stlačte najprv kláves Shiftkliknite na Delete (Shift + Delete). Následne sa zobrazí okno s otázkou, či naozaj chcete súbor trvalo zmazať. Kliknutím na Enter súbor zmažete úplne a nepresuniete ho len do koša.

Súbor trvalo nezmažete. Existujú programy, ktoré môžu aj takto zmazaný súbor obnoviť. Ak chcete súbor natrvalo zmazať, bez možnosti obnovenia použite na to špeciálne programy.

Zabezpečenie systému Windows

Kláves Delete sa často používa v klávesovej skratke, ktorou spustíte Zabezpečenie systému Windows. Stlačením kláves Ctrl + Alt + Delete otvoríte Zabezpečenie systému Windows, v ktorom môžete zamknúť PC, prepnúť používateľa, spustiť Správcu úloh, odhlásiť sa a vypnúť alebo reštartovať počítač.

MacBook – delete

Kláves Delete na MacBookoch nenájdete. Neznamená to ale, že sa vymazania ako takého musíte vzdať. Rovnakú funkciu docielite ak stlačíte kláves Fn a kliknete na kláves Backspace (Fn + Backspace). Vymažete tak znak, ktorý sa nachádza za kurzorom.

 

/ Prečítané 1 122x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *