Domov » Ďalšie » Čo je copyright ©

Čo je copyright ©

Copyright, alebo symbol písmenka C v krúžku © je pomerne bežné vidieť aj na internete. Ide o symbol autorských práv, ktorým sa dáva na vedomie, že literárne alebo umelecké dielo podlieha duševnému vlastníctvu. Pokiaľ tento symbol pri diele neuvidíte neznamená to, že sa autorský zákon na dielo nevzťahuje. Či už v diele symbol copyright je alebo nie je vždy podlieha autorskému zákonu.

Ak na internete uverejňujete vlastné diela môžete k nim pridať znak copyright ©. Aj keď sa priamo na klávesnici kláves s týmto znakom nenachádza môžete ho zapísať.

ASCII kód

ASCII je kódovacia tabuľka, pomocou ktorej môžete napísať množstvo znakov. Pre napísanie znaku pomocou ASCII tabuľky sa používajú klávesy Alt alebo Alt Gr a kombinácia čísel.

Znak copyright napíšete ak stlačíte kláves „Alt“ (pravý Alt) a postupne čísla 0169 (Alt + 0169) ©

Pokiaľ nemáte na notebooku numerickú klávesnicu tento znak sa vám napísať nepodarí.

Textový editor

Vo Worde môžete znak copyright napísať aj pomocou klávesov. Kliknite na zátvorku „ (“, teraz kliknite na písmeno „c“ a nakoniec kliknite na opačnú zátvorku „)“(znaky zadávajte bez medzery). Ak máte vo Worde zapnuté automatické opravy program napíše miesto ( c ) znak ©.

Ak používate iný textový editor znak copyright sa vám týmto spôsobom nemusí podariť napísať. V tom prípade využite tabuľku „Symboly“, ktorú nájdete v každom lepšom textovom editore. Otvorte si tabuľku a vyberte symbol copyright. Kliknite naň a potom kliknite na okienko „Vložiť“.

Mapa znakov

V operačnom systéme Windows nájdete program „Mapa znakov“. Program nájdete ak do vyhľadávacieho poľa napíšete výraz „Mapa znakov“. Otvorte ho a nájdite v tabuľke znak ©. Kliknite naň a výber potvrďte kliknutím na políčko „Vybrať“. Teraz výber potvrďte kliknutím na okienko „Kopírovať“. Umiestnite kurzor na miesto kde chcete znak copyright vložiť a skopírujte ho (podržte klávesu „Ctrl“ a kliknite na kláves „v“ – ©.

Kopírovanie

Posledným spôsobom ako © napísať je skopírovať ho. Nájdite na internete tento znak a označte ho. Stlačte klávesu „Ctrl“ a kliknite na kláves „c“ (Ctrl + c). Teraz vyberte miesto, kde chcete znak umiestniť. Stlačte klávesu „Ctrl“ a kliknite na kláves „v“ (Ctrl + v).

 zápis znaku: copyright ©
ASCII zápis:ALT+0169
UNICODE zápis:U+00A9

 

/ Prečítané 936x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *