Domov » Ďalšie » Ako urobiť pevnú / nezlomiteľnú medzeru

Ako urobiť pevnú / nezlomiteľnú medzeru

Pri písaní dokumentov na počítači sa s medzerami medzi slovami stretávate bežne. Nie je ale medzera ako medzera. Existuje aj pevná medzera. Používa sa vtedy keď nechcete aby dve slová boli rozdelené na dva riadky. Pevnou medzerou dve slová spojíte a zobrazujú sa vždy spolu, či už na začiatku, alebo na konci riadku. Najčastejšie použitie pevnej medzery je pri písaní adries, mien ale určite natrafíte na množstvo ďalších prípadov, kedy ju využijete.

Ako na pevnú medzeru

Pevná, nezlomiteľná alebo aj nedeliteľná – výrazov na tento typ medzery je niekoľko. Niektoré textové editory zadávajú pevnú medzeru automaticky hneď za predložkami. Pri písaní adries, keď potrebujete spojiť názov ulice s popisným číslom si pevnú medzeru musíte zadať sami. Existuje niekoľko spôsobov ako na to.

Pevná verzus nezlomiteľná medzera

Medzi pevnou a nezlomiteľnou medzerou je rozdiel aj keď ho v dokumente nezbadáte.

Nezlomiteľná medzera – šírka medzery, medzi slovami, ktoré majú byť spolu je flexibilná. Ak sa dokumet zarovná do bloku medzera sa roztiahne.

Pevná medzera – má pevnú, konštantnú šírku. Ak dokument zarovnáte do bloku bude šírka pevnej medzery stále rovnaká.

 

Klávesová skratka

Ak chcete napísať nezlomiteľnú medzeru pomocou klávesových skratiek stlačte klávesy „Ctrl + Shift + medzerník“. Túto klávesovú skratku môžete použiť na vytvorenie pevnej medzery vo všetkých kancelárskych programoch od Microsoft a aj v množstve iných.

Ak chcete prepojiť slovo na konci riadku a na začiatku ďalšieho riadku postupujte nasledovne:

Za slovo na konci riadku umiestnite kurzor a kliknite na „Delete“. Následne stlačte klávesy „Ctrl + Shift + medzerník“.

ASCII kód

ASCII tabuľka je tabuľka znakov a symbolov, ktoré môžete napísať pomocou ASCII kódu. Pri zadávaní kódu sa používajú klávesy „Alt“ alebo „Alt Gr“ a kombinácia troch až štyroch číslic. Aj keď pomocou ASCII kódov môžete napísať symboly a znaky, ktoré sa na klávesnici nenachádzajú môžete pomocou nich napísať aj pevnú medzeru.

Aby ste mohli napísať pevnú medzeru ASCII kódom stlačte kláves „Delete“ čím spojíte slová. Teraz stlačte kláves „Alt“ a následne klikajte na numerickej klávesnici na číslice  2, 5 a 5 (Alt + 255)

Ak chcete zadať pomocou ASCII kódu nezlomiteľnú medzeru stlačte za slovom kláves „Delete“. Keď sa slová spoja stlačte kláves „Alt“ a na numerickej klávesnici postupne stláčajte číslice 0, 1, 6  a 0 (Alt + 0160).

Ako uvidím pevnú medzeru

Či ide o pevnú medzeru alebo nie na dokumente neuvidíte, vyzerajú rovnako. Zbadáte to až vtedy, keď si na dokumente necháte zobraziť netlačiteľné znaky a formátovacie značky. Vo Worde nájdete na to tlačidlo v časti „Domov“ v sekcii „Odsek“ vpravo hore. Pevná medzera sa zobrazí ako krúžok. Obyčajná medzera je zobrazená čiernou bodkou.

 

 

 zápis znaku: otáznik ?
Běžný zápis:CTRL+SHIFT+MEDZERNÍK 
ASCII zápis:ALT+0160 / ALT+255
UNICODE zápis:U+00A0 / U+2007

 

 

/ Prečítané 328x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *