Domov » Ďalšie » Ako napísať Ě, ě

Ako napísať Ě, ě

Písanie na počítači, na ktorom máte nastavenú slovenskú klávesnicu nie je ťažké. Ak sa ale stretnete s písmenom, ktoré sa v našej abecede nenachádza môže byť jeho napísanie ťažšie. Jedným z týchto písmen je aj písmenko, ktoré sa používa v českom jazyku „ě, Ě“.

Ako napísať e s mäkčeňom

Aby ste mohli písať písmená, ktoré sa nachádzajú v českej abecede nemusíte hneď prepínať klávesnicu na českú. Síce je to spôsob ako písmeno napísať ale existujú aj rýchlejšie a jednoduchšie spôsoby ako ě, Ě napísať na počítači.

Ak chcete napísať písmeno e s mäkčeňom stlačte najprv kláves „Shift“ a potom kliknite na kláves so znakom mäkčeňa. Keď klávesy pustíte kliknite na písmeno „e“ a zobrazí sa písmenko „ě“ (Shift + kláves s mäkčeňom + e)

Ak potrebujete napísať veľké písmeno „Ě“ stlačte kláves „Shift“ a kliknite na kláves so znakom mäkčeňa. Potom stlačte kláves „Shift“ a kliknite na kláves s  písmenom „e“. Hneď ako klávesy pustíte zobrazí sa veľké písmeno „Ě“ (Shift + kláves s mäkčeňom + Shift + e).

ASCII kód

ASCII tabuľka je symbol znakov a symbolov, ktoré môžete napísať pomocou ASCII kódu. Aby ste mohli napísať konkrétny znak pomocou ASII kódu budete potrebovať klávesy Alt alebo Alt Gr a kombináciu čísel, ktorú musíte zadať na numerickej klávesnici počítača. Písmená „ě, Ě“ napíšete pomocou týchto kódov

  • Malé písmeno „ě“ – stlačte kláves „Alt“ (ľavý Alt) a postupne klikajte na numerickej klávesnici na čísla 0, 2, 8, 3 (Alt + 0283) – ě
  • Veľké písmeno „Ě“ – stlačte kláves „Alt“ (ľavý Alt) a postupne klikajte na číslice 0, 2, 8, 2 (Alt + 0282) – Ě

Mapa znakov

Ak používate počítač s operačným systémom Windows máte v ňom program „Mapa znakov“. Prostredníctvom vyhľadávacieho poľa program nájdite a otvorte ho. V tabuľke nájdite písmeno, ktoré potrebujete a kliknite naň. Teraz kliknite na políčko „Kopírovať“ a pomocou kláves Ctrl + V môžete vložiť písmeno do textu na miesto kde potrebujete.

/ Prečítané 1 027x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *