Domov » Ďalšie » Ako prepnúť klávesnicu

Ako prepnúť klávesnicu

Prepnutie klávesnice z ENG na SVK (YZ)

Používanie slovenskej klávesnice je v našich končinách bežné. Vďaka slovenskému rozloženiu klávesnice môžete rýchlo napísať text a jednoducho (jedným kliknutím) vkladať písmená s mäkčeňmi či dĺžňami. Isto sa už ale každý z vás stretol s prípadom, kedy musel prepnúť na anglickú klávesnicu.

Anglická klávesnica

Väčšinu znakov, ktoré nie sú na klávesnici zadáte pomocou klávesových skratiek. Nie všetky znaky môžete ale napísať na slovenskej klávesnici. Práve v tomto prípade padne vhod vedieť ako rýchlo prepnúť na slovenskú klávesnicu na anglickú klávesnicu.

Ako pridať anglickú klávesnicu

Aby ste mohli prepínať na počítači medzi dvoma rozloženiami klávesnice potrebujete si jedno rozloženie pridať. Prejdite do „Systémové nastavenia“ a kliknite na ikonu „Čas a jazyk“. Vyberte možnosť „Preferované jazyky“, kliknite na aktuálne používaný jazyk a vyberte políčko „Možnosti“. Na spodku otvoreného okna uvidíte ponuku „Klávesnica“, kliknite na „Pridať klávesnicu“ a z ponuky vyberte klávesnicu, ktorú chcete. V tomto prípade anglickú (ENG).

Ak anglickú klávesnicu už pridanú máte nemusíte nič nastavovať a môžete priamo prepínať medzi klávesnicami.

Ako prepnúť anglickú klávesnicu na slovenskú

Prepínať medzi klávesnicami môžete viacerými spôsobmi.

  • Win + medzerník – stlačte kláves s logom Windowsu a kliknite na medzerník.
  • Shift + Alt – stlačte klávesu Shift a kliknite na kláves Alt (ľavý Alt).
  • Ikona – v dolnej lište, na panely úloh máte v pravom rohu ikonu s troma písmenami. SLK alebo ENG – závislosti od toho, ktorú klávesnicu práve používate. Kliknutím na ikonu si môžete aktuálnu klávesnicu zmeniť.

Rovnakým spôsobom môžete prepnúť klávesnicu naspäť, teda z anglickej na slovenskú. Ak si do systému pridáte iné rozloženie klávesnice alebo viac rozložení môžete prepínať medzi nimi.

Zmena Y/Z

Prepnutie slovenskej klávesnice na anglickú využívajú ľudia aj v prípade ak chcú zmeniť uloženie klávesov s písmenkami Y a Z. Ak sa vám lepšie píše keď sú tieto dve písmená vymenené môžete to na klávesnici svojho počítača dosiahnuť jednoduchým prepnutím klávesnice zo SLV na ENG. Zmenou klávesnice zmeníte uloženie týchto klávesov.

 

 

/ Prečítané 24 302x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *