Domov » Ďalšie » Ako napísať výkričník !

Ako napísať výkričník !

Výkričník patrí medzi interpunkčné znamienka. Používa sa na konci vety, ktorá má zvolací alebo rozkazovací charakter. Používa sa aj pri vyjadrení pocitov či zdôraznenie. Výkričník sa používa aj v matematike ako označenie faktoriálnej operácie. Vedieť ako napísať výkričník sa vám tak môže kedykoľvek zísť.

Klávesnica

Ak sa dobre pozriete na klávesnicu nájdete na nej kláves s označeným výkričníkom !. Okrem tohto znamienka je na klávese aj paragraf, úvodzovky a čiarka. Ak na kláves kliknete napíšete paragraf (§)). Aby ste mohli výkričník napísať musíte podržať kláves „Shift“ a kliknúť na kláves s výkričníkom (Shift + §) – !

ASCII kód

ASCII tabuľka je tabuľka so znakmi a symbolmi, ktoré na klávesnici nenájdete. Pomocou ASII kódu ale môžete zadať aj znaky, ktoré na klávesnici nájdete. Aby ste mohli pomocou tohto kódu napísať výkričník stlačte kláves „Alt“ (ľavý Alt) a na numerickej klávesnici kliknite dvakrát na číslo „3“ (Alt + 3 + 3) –

Ak chcete zadávať znaky a symboly pomocou ASCII kódov potrebujete mať na notebooku samostatnú numerickú klávesnicu. Ak ju nemáte znamienko výkričník musíte napísať iným spôsobom.

Mapa znakov

V počítačoch s operačným systémom Windows je program „Mapa znakov“. Do vyhľadávacieho poľa zadajte výraz „Mapa znakov“ a otvorte program. V tabuľke nájdite výkričník a vložte ho na miesto kde potrebujete.

Textový editor

V takmer každom textovom editore nájdete položku „Symboly“. Otvorte túto položku a nájdite v nej výkričník. Vložiť ho do dokumentu je už jednoduché. Umiestnite kurzor kde potrebujete výkričník napísať a kliknite na políčko „Vložiť“.

 

 zápis znaku: vykričník !
Běžný zápis:Shift + §f
ASCII zápis:ALT + 33
UNICODE zápis:

 

 

/ Prečítané 6 350x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *