Domov » Ďalšie » Ako napísať stupeň °

Ako napísať stupeň °

Stupeň je symbol, ktorý si väčšina ľudí pozná v spojitosti s určením teploty, ako je Celsia ° alebo v niektorých končinách so stupnicou Fahrenheita °F. Ale môžeme ho používať aj v niektorých matematických zápisov. Spôsoby, ako ho napíšeme to si ukážeme v nasledujúcich riadkov.

Zápis pomocou ASCII

Osvedčený spôsob, ako napísať špeciálne znaky, ktoré sa nenachádzajú na klávesnici je použiť ASCII kód, je to veľmi jednoduché. Stlačíte a podržíte ľavý Alt, behom toho zadáte na numerickej časti klávesnice číselný kód a nakoniec Alt pustíte. Stupeň je definovaný dvoma číselnými kódmi, a to 248 a 0176. Vyskúšajte si ho napísať obidvoma spôsobmi pre prípad ak by vám jeden z kódov nefungoval pre nejaký dôvod.

Zápis stupňa cez AltGr a Alt

Pokiaľ máte aktívnu slovenskú klávesnicu, môžete stupeň napísať dvomi spôsobmi. Prvý je stlačíte ľavý alt spolu s ctrl a podržíte, pokiaľ ich budete držať stlačíte klávesu pre ť a pre číslo 5. V druhom prípade stlačíte a podržíte klávesu pravý Alt (klávesu AltGr) a klávesu pre ť a pre číslo 5. V oboch prípadoch pre potvrdenie zápisu stlačte medzerník.

Stupeň v mape znakov

Znak stupňa môžeme nájsť aj v mape znakov, ktorú si môžeme otvoriť v rámci operačného systému Windows alebo priamo v programoch Office – Excel, Powerpoint, Word. Po jej otvorení si  ho už len vyhľadáme a vložíme.

Postupy otvorenia mapy znakov:

  • Programy Office: Vložiť → Symbol → Ďalšie Symboly
  • Windows: Štart → Príslušenstvo Windows → Mapa znakov

Unicode a HTML

UnicodeHexHTML kódHTML entita
U+000B0°°°

 

Zápis stupňa priamo z klávesnice

Na väčšine klávesnicách môžete nájsť znak stupňa, pretože nie každá klávesnica má to isté rozloženie. Nachádza sa v druhom stĺpci pod klávesou esc, nachádza sa tam spolu s bodkočiarkou a vlnovkou. Napíšte ho jednoducho tým, že stlačíte klávesu, na ktorej sa nachádza súčasne s klávesou Shift. Na jeho dokončenie stlačíme medzerník.

  zápis znaku: stupeň °
běžný zápis:pravý ALT gr+ř (5)
ASCII zápis:ALT+0176
UNICODE zápis:U+000B0

 

/ Prečítané 9 568x

Jeden komentár

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *