Domov » Ďalšie » Ako napísať špicaté zátvorky < >

Ako napísať špicaté zátvorky < >

Bežná klávesnica na počítači alebo notebooku obsahuje množstvo písmen a znakov. Aj napriek tomu občas natrafíte na znak, ktorý sa na klávesnici nenachádza. Jedným z týchto znakov sú aj špicaté zátvor alebo „zobáčik“.

Pri písaní dokumentov si bežne vystačíte s oblými, prípadne hranatými zátvorkami. So špicatými zátvorkami (<, >) sa bežne v textoch nevyskytujú. Častejšie sa s nimi stretnete v matematike, kde slúžia ako znak „väčší“ alebo „menší“.

ASCII kód

Napíšte špicatú zátvorku < môžeme stlačiť Alt + 60. Napíšte obrátenú zátvorku > stlačením kombinácie klávesov Alt + 62.

 

Klávesové skratky

Pri zadávaní znakov prostredníctvom klávesových skratiek sa často používajú klávesy Alt (ľavý Alt) alebo Alt Gr (pravý Alt). Stlačením jednej z týchto kláves a ďalšími klávesmi s písmenami alebo číslami zadáte konkrétny znak.

Ak potrebujete napísať špicatú zátvorku alebo znak „menej ako“ (<) stlačte pravý Alt (Alt Gr) a kliknite na kláves so symbolom „&“ (ampersant) (Alt Gr + &). Hneď ako kliknete na posledný znak, zobrazí sa špicatá zátvorka v dokumente na mieste, kde máte kurzor „<“.

Opačnú špicatú zátvorku, alebo znak „viac ako“ zapíšete podobne. Stlačte kláves Alt Gr a kliknite na kláves s písmenom „y“ (Alt Gr + y). Po kliknutí na písmeno „y“ sa zobrazí opačná špicatá zátvorka „>“.

Kombinácia týchto klávesov nie je jediný spôsob ako špicaté zátvorky napísať. Môžete použiť aj inú kombináciu klávesov.

  • Stlačte Alt Gr a klávesu, ktorou zadávate čiarku „,“ (nachádza sa hneď nad Alt Gr). Takto sa vám podarí napísať znak „<“
  • Opačnú špicatú zátvorku napíšete ak stlačíte kláves Alt Gr a kláves, ktorým zadávate bodku „.“. Touto kombináciou kláves napíšete „>“.

Mapa znakov

Ak používate operačný systém Windows zadajte do vyhľadávacieho poľa výraz „Mapa znakov“. Kliknite na program, ktorý sa vám zobrazí. Následne sa vám otvorí tabuľka s množstvom rôznych znakov. Nájdite si v nich špicatú zátvorku, ktorú potrebujete, kliknite na ňu a následne kliknite na „kopírovať“. Prejdite kurzorom na miesto, kde potrebujete špicatú zátvorku napísať a stlačte klávesy „Ctrl + v“.

Symboly v textovom editore

Takmer každý textový editor obsahuje aj tabuľku symbolov, medzi ktorými nájdete aj špicaté zátvorky. Vo Worde nájdete túto tabuľku v časti „Vložiť“ na hornej lište. Kliknite na „Symboly“ a v tabuľke nájdite špicatú zátvorku. Kliknite na ňu myšou a svoj výber potvrďte kliknutím na políčko „Vložiť“. Zátvorka sa následne zobrazí v dokumente na mieste, kde máte kurzor.

 

 zápis znaku: špicatá zátvorka <
běžný zápis:Alt Gr+, 
ASCII zápis:ALT+60
UNICODE zápis:U+003C 

 

 zápis znaku: špicatá zátvorka >
běžný zápis:Alt Gr+.
ASCII zápis:ALT+62
UNICODE zápis:U+003E

 

 

 

/ Prečítané 6 657x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *