Domov » Ďalšie » Ako napísať prehlásku ¨

Ako napísať prehlásku ¨

Možno vám pojem prehláska nič nehovorí. Ak si na internete vyhľadáte čo to je zistíte, že ide o znak, ktorým sa jedna hláska prispôsobuje druhej. Ak si myslíte, že tieto písmená s prehláskou nepoužívame dosť sa mýlite. Jedným z týchto písmen je „ä“.  Aj keď sa u nás používa často len toto písmeno vo svete ich nájdete viac. Ako písať písmená s prehláskou?

Prehláska

Písmená nad ktorými je dvojbodka je viacero: Ä, Ö, Ü,Ë. Aj keď väčšinu z nich nepoužívame občas ich napísať musíme. Na českej klávesnici nájdete klávesu, pomocou ktorej môžete prehlásku napísať. Stačí na ňu kliknúť (vedľa klávesu Enter) a následne kliknúť na klávesu s písmenom, na ktoré ju chcete umiestniť. Na slovenskej klávesnici to ale nefunguje. To ale neznamená, že tieto písmená nemôžete napísať.

Pre, u nás najčastejšie používané písmeno s prehláskou „ä“ nájdete samostatný kláves. Nachádza sa hneď vedľa klávesu „Enter“. Stačí naň len kliknúť. Klávesom môžete napísať len malé písmeno ä, Aby ste mohli napísať veľké Ä musíte použiť ASCII tabuľku.

ASCII kód

Najlepší spôsob na napísanie veľkých alebo malých písmen Ä, Ö, Ü,Ë je použitie ASCII kódu. Stačí podržať klávesu Alt (ľavý Alt) a následne stlačiť na numerickej klávesnici kombináciu čísel.

Ä – Alt + 142

ä – Alt + 132

ë – Alt + 0235 alebo Alt + 137

Ü – Alt + 154

ü – Alt + 129 alebo Alt + 0252

Ö – Alt + 153

ö – Alt + 148 alebo Alt 0246

Veľké písmeno „E“ s dvoma bodkami (Ë) sa pomocou ASCII kódu nedá napísať. Môžete na to ale využiť Mapu znakov.

Mapa znakov

Mapa znakov je program, ktorý nájdete v každom operačnom systéme Windows. Napíšte do vyhľadávacieho poľa výraz „Mapa znakov“ a otvorte program. Nájdite písmeno, ktoré potrebujete napísať, kliknite naň a potom kliknite na políčko „Kopírovať“. Následne umiestnite kurzor tam, kde chcete písmeno s prehláskou napísať a stlačte „Ctrl + v“.

Textový editor

V každom lepšom textovom editore nájdete políčko so symbolmi. Nájdete ho aj vo Worde v položke „Vložiť“. Kliknite na políčko „Symbol“ a otvorí sa vám tabuľka. Vyberte z nej písmeno, ktoré potrebujete a kliknite na políčko „Vložiť“. Písmenko sa zobrazí na mieste, kde máte umiestnený kurzor.

/ Prečítané 511x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *