Domov » Ďalšie » Ako napísať n s háčkom

Ako napísať n s háčkom

Slovenská abeceda a nie len tá má množstvo písmen s mäkčeňom. Pre niektoré písmená nájdete na klávesnici konkrétny kláves, niektoré dokážete napísať len ak viete akú klávesovú skratku či kombináciu klávesov stlačiť. Niektoré písmenká s mäkčeňom nájdete aj v rôznych programoch, ktoré máte v počítači.

Ako napísať veľké a malé ň, Ň?

Veľké alebo malé písmenko Ň, ň nepatrí medzi často používané. Aj napriek tomu sa môže stať, že ho budete potrebovať napísať. Ak sa dobre pozriete na klávesnicu nájdete na nej kláves na písmeno „ň“. Kláves sa nachádza vedľa klávesu „Enter“ a nachádzajú sa na ňom aj ďalšie symboly ako koniec zátvorky ) alebo opačné lomítko. Stlačením klávesy písmeno „ň“ napíšete.

Pre veľké písmeno Ň kláves nenájdete. Môžete ho ale pomocou slovenskej klávesnice napísať. Stlačte kláves „Shift“ a kliknite na kláves s mäkčeňom. Okrem mäkčeňa je na klávese aj rovná sa =, a znamienko plus + (Shift + ˇ). Práve ste zadali mäkčeň, ale kým nestačíte kláves s písmenom mäkčeň sa nezobrazí. Stlačte zas kláves „Shift“ a kliknite na kláves s písmenom „n“ (Shift + n) – Ň.

Mapa znakov

V počítačoch s operačným systémom Windows nájdete aplikáciu „Mapa znakov“. Prostredníctvom vyhľadávacieho poľa otvorte program a v tabuľke nájdite písmeno, ktoré potrebujete napísať. Nájdete tu aj písmená ň a Ň. Kliknite naň, potom kliknite na okienko „Vybrať – Kopírovať“. Umiestnite kurzor na miesto, kde chcete písmeno napísať a stlačte klávesy „Ctrl + v“.

ASCII kód

Pomocou ASCII tabuľky môžete napísať množstvo symbolov alebo špeciálnych znakov. Stačí ak pri tom budete držať kláves „Alt“ (ľavý Alt) alebo Alt Gr (pravý Alt) a následne budete stláčať na numerickej klávesnici kombináciu čísel. Pre každý znak a symbol je kombinácia čísel iná.

Veľké písmeno Ň – stlačte kláves Alt (ľavý Alt) a postupne stláčajte na numerickej klávesnici čísla 0, 2, 1, 0 (Alt + 0210) – Ň

Malé písmeno ň – stlačte kláves Alt (ľavý Alt) a postupne kliknite na čísla 0, 2, 4, 2 (Alt + 0242) – ň

/ Prečítané 1 727x

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *